Збережемо первоцвіти

З першими променями сонця, після довгого зимового сну прокидається природа. Струмки зносять останній березневий сніг, а перші квіти після тривалої зими прикрашають галявини та ліси. Прогулянка до лісу у цей час – просто спокуса. Руки так і тягнуться до квітів… Але не поспішайте рвати це чудо!

Первоцвіти – це перші вісники весни, які приносять нам радість після зими. Вони несуть естетичне задоволення для людей та практичне значення для природи. Нектаром квітів ласують бджоли, джмелі, метелики, а мурашки з’їдають частину насіння. Отже, перші весняні квіти передують масовому озелененню лісів та відкритих галявин.

Та, нажаль, багато з нас появу провісників весни може спостерігати на вулицях та ринках міст, де продаються зірвані та викопані разом з цибулинами рослини. Масове вилучення ранньовесняних рослин для продажу та висадження на власних присадибних ділянках призводить до зменшення їх кількості в природі, а згодом й до повного зникнення. Збирання первоцвітів дуже шкідливе для природи тим, що не дає можливості рослинам розмножуватися. До того ж пошкоджуються сусідні квітки, ламаються стебла та бруньки, повністю нівечаться рослини, і наша природа стає збіднілою. Щороку в нашій країні зривається 20 мільйонів квіток-первоцвітів. Через 8-10 років їх може зовсім не стати. Тому мусимо усвідомити, що на таке нешанобливе та хижацьке відношення до довкілля ми не маємо права.

В 2018 році хочемо наголосити та розповісти про Червонокнижну квітку–первоцвіт РЯБЧИК ШАХОВИЙ. Ця чудова квітка має назву «шаховий», бо надто схожа за забарвленням на шахову дошку. На Краснокутщині вона носить народну назву – ДЗОНДЗИКИ. Ця рослина відноситься до родини Лілійних. Найчастіше її можна зустріти на декоративних клумбах, аніж в дикій природі, адже цей вид окультурений ще з 1519 року.

В дикій природі рябчик зростає у заплавах з багатими вологими ґрунтами: на заплавних луках, у заплавних лісах та на їх узліссях, по берегах заплавних боліт та меліоративних каналів. Донедавна рябчик на території Харківщини вважався зниклим. Після створення НПП «Слобожанський», коли були проведені ботанічні дослідження, існування рябчика шахового було наново підтверджено. На сьогодні у Харківській області відомо лише два місцезростання рябчика шахового.

Популяція рябчика шахового у Краснокутському районі дуже постраждала від зміни гідрологічного режиму внаслідок осушення річок Мерла та Мерчик. Негативний вплив на місця зростання цих первоцвітів можуть спричиняти: значне перевипасання худоби, повне припинення сінокосіння, весняні пожежі сухої рослинності, викопування цибулин та зривання надземної частини рослин на букети, заростання агресивними чужорідними видами дерев.
З метою охорони первоцвітів, недопущення масової їх заготівлі для продажу, як і в попередні роки, в національному природному парку «Слобожанський» протягом весняних місяців проводиться екологічна акція «Збережемо первоцвіти». ЇЇ головна ідея – привернути увагу громадськості до проблеми охорони ранньоквітучих рослин і спрямувати зусилля учнів, молоді, пересічних громадян на практичні дії щодо захисту первоцвітів. У навчальних закладах Краснокутського району проводиться еколого-просвітницька робота, зокрема про роль первоцвітів в збереженні екологічної рівноваги, шкоду, що завдається довкіллю масовим їх знищенням.

Рідкісні квіти можуть зникнути зовсім, якщо ми не оберігатимемо їх. Тільки від нас самих залежить, чи будуть на весні квітнути первоцвіти. Бережіть неповторну українську природу!
Бережіть первоцвіти!

Автор фото: Саідахмедова Н.Б.