ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ РЕЦИКЛІНГУ ♻️♻️♻️

15 листопада у всьому світі відзначається День вторинної переробки або Всесвітній день Рециклінгу. Саме 20 років тому в США провели захід America Recycles Day («День, коли Америка переробляє відходи»), щоб заохотити жителів країни, які здають відходи на вторинну переробку. З цього часу і було започатковане це свято, яке люди відзначають в наш час і в нашій країні.
Минуло багато років, а питання із засміченістю так і залишаються невирішеним до кінця. За статистикою Україна посідає перше місце в Європі за кількістю відходів на душу населення.

В цілому, загальна маса відходів сягає 13 млн. тон на рік і ця цифра постійно збільшується. Навіть більше, серед твердих побутових відходів збільшується частка відходів, яка не піддається швидкому розкладу та потребує значних площ для зберігання. Разом з тим, постійно збільшується кількість перевантажених сміттєзвалищ, а деякі із них, на жаль, не відповідають нормам екологічної безпеки. На сьогодні кількість полігонів та сміттєзвалищ в Україні становить близько 4,5 тисяч, проте, існує інша проблеми – несанкціоновані сміттєзвалища, кількість яких перевищує 35 тисяч. Очевидно, що підвищення якості життя пропорційно збільшує кількість відходів. Статистика каже, що звичайна сім’я викидає щоденно в середньому 5 кг сміття. Просте воно оточує нас скрізь: під ногами, в лісі, на кущах, в річках, морях, під вікнами багатоповерхівок. В смітті граються наші діти. Відходи стали атрибутом нашого життя.

Це вагомий доказ людської бездіяльності та неосвіченості. В багатьох країнах Європи вже давно знайшли вихід з цієї ситуації, а от в Україні під цілими горами сміття вмирає земля на якій можна було б вирощувати хліб та насаджувати сади. Підземні води забруднені настільки, що жителі сіл черпають зі своїх колодязів не воду, а рідину, яка не придатна до вживання.

Європейська та світова практика у сфері поводження з твердими побутовими відходами ставить на мету запобігання і зменшення виробництва відходів та їх шкідливого впливу, що, у свою чергу, досягається шляхом вторинного використання відходів за допомогою переробки, повторного використання відходів, розробки належних технологій кінцевої утилізації небезпечних речовин, використання відходів як джерела енергії.

В Україні ж до сих пір використовують методи полігонного поховання та спалювання відходів. Складування твердих побутових відходів на сміттєзвалищах є недосконалим та екологічно небезпечним способом поводження з ними, адже токсичний фільтрат (стічні води звалищ) забруднює ґрунти, поверхневі та ґрунтові води місць, які розташовані поряд зі звалищами, а самоспалення та гниття відходів призводить до забруднення повітря. Спалювання відходів вкрай небезпечне для навколишнього середовища та має вкрай негативний вплив на здоров’я людей, бо спалювання сміття призводить до утворення токсичних речовин та сполук, які осідають в атмосфері. Крім того, цей спосіб є найбільш відсталим та витратним способом поводження з відходами. Саме тому сьогодні багато країн спрямовують своє законодавство на часткову заборону спалювання відходів, а деякі з них повністю забороняють їх спалювання. Отже, єдиним цивілізованим та безпечним шляхом поводження з твердими побутовими відходами є рециклінг (треба додати, що майже всі компоненти твердих побутових відходів можуть бути повторно використані) і мінімізація утворення сміття, що пов’язане поширенням екологічної свідомості населення України.
Національний природний парк «Слобожанський» приєднується до цього свята і закликає зберегти природу від великої кількості сміття. Крім того, доводимо до відома, що відходи мають свої терміни розкладу. Ось, наприклад, харчові відходи розкладаються близько місяця, звичайний офісний папір – 2 роки, залізні банки – 10 років, батарейки – 110 років, пластикові пляшки – близько 180-200 років, термін розкладання скла понад 1000 років. Замислюючись про екологічні проблеми, слід розуміти, що ми рятуємо не землю, а в першу чергу, себе!
Все це змушує нас змінити своє ставлення до відходів, а також знайти правильне і швидке рішення. Саме розумне використання ресурсів має увійти в нашу повсякденну звичку. Ми повинні розумно розпоряджатися тим, що приносимо у свій дім. Це досить складно, але можливо.

Тож давайте разом започаткуємо новий спосіб життя – життя без сміття, життя без відходів!