Все про плазунів

Надворі стає тепліше, повертаються з вирію птахи, розпускаються листя на деревах. Більшість тварин стають помітнішими та активнішими. Це стосується і рептилій – черепах, ящірок та змій. Зазвичай, найбільше хвилюють людей змії. Тож ми нагадуємо про необхідність дотримання правил особистої безпеки при перебуванні на природі та про дії, які треба виконувати, якщо вас вкусила гадюка.

Що робити, щоб гадюка не вкусила?

Якщо ви зустріли гадюку – ні в якому разі не чіпайте її та відійдіть далі, дайте їй втекти. БІЛЬШІСТЬ випадків укусів сталися при спробі вбити чи спіймати змію! Гадюка шипить не тому, що вона «зла», а тому що налякана. Шипіння змій – це аналог нашого крику від страху. Людина як і будь яка велика тварина для гадюки – потенційна небезпека, і якщо вона надто близько, змія вже не зможе втекти та буде вимушена захищатися.

Часто змії розраховують на свою непомітність та сидять нерухомо, доки небезпека не мине. У такому разі до гадюки можна випадково наблизитись на «критичну» відстань, коли вона почне захищатись. Тому, у місцях де можуть жити гадюки (ліси, узлісся, висока трава) треба ходити лише у закритому взутті та довгих штанах, уважно оглядати місце, де ви збираєтесь присісти чи взяти щось з землі/трави.

Що робити, якщо гадюка таки вкусила?

В першу чергу слід не панікувати. Паніка – найбільший ворог у будь-якій надзвичайній ситуації. Пам’ятайте – не зважаючи на усі жахи у ЗМІ, укус гадюк, що мешкають в Україні, НЕ смертельний. Але слід очікувати погіршення самопочуття у найближчі пів години. Слабкість, запаморочення, нудота, блювота – ці стандартні при більшості типів отруєння симптоми можуть проявлятися й при укусі гадюки. Крім того, у місці укусу формується набряк. Якщо вкушений — доросла кремезна здорова людина, чи гадюка, що вкусила, мала, то прояви отруєння будуть слабкими чи відсутніми взагалі. У будь-якому разі, перше що треба зробити після укусу – це негайно відправитися до найближчої лікарні або медичного пункту чи викликати швидку. Також слід прийняти протиалергійний препарат та часто, але малими порціями, пити воду. Не треба терти чи будь-як турбувати місце укусу. Це може призвести до пошкодження тканин та скорішого розповсюдження отрути по організму, а спроба відсмоктати отруту — до набряку слизової ротової порожнини та горла. Ні в якому разі НЕ МОЖНА ПЕРЕДАВЛЮВАТИ вкушену кінцівку. Навпаки, треба негайно зняти усе, що може пережимати судини, особливо кільця (коли розвинеться набряк, зняти їх буде майже неможливо).

Медичні працівники у першу чергу повинні поставити вкушеному крапельницю з детоксикуючим розчином (фізрозчин, розчин Рінгера тощо). Зазвичай це цілком достатня терапія, яка, навіть при тяжкому отруєнні, призводить до полегшення за кілька годин. Інше лікування проводять при наявності додаткових симптомів та ускладнень. Набряк може залишатися декілька днів. Ускладнити перебіг отруєння можуть захворювання серця, нирок, печінки, висока чутливість до алергенів, алкогольна чи наркотична інтоксикація.

Щодо використання сироватки (антитоксину) – при укусі місцевих гадюк це виправдано у особливо тяжких випадках. Слід пам’ятати, що вона є сильним алергеном, та може викликати реакцію, небезпечнішу за сам укус (анафілактичний шок).

У Краснокутському районі, як і в усій Харківській області, мешкають два види отруйних змій – гадюка Нікольського та гадюка степова. Вони не становлять загрози для життя. Ці види занесені до Червоної книги України та підлягають охороні.

фото: Скрильник Ю., Брусенцова Н., Бондаренко З.