Що варто знати, щоб гадюка не вкусила?

Надворі нарешті потеплішало та розпочався активний сезон відпочинку на природі. 🎒🌳
Більшість тварин стали помітнішими та активнішими. Це стосується і рептилій — черепах, ящірок та змій. 🦎
Зазвичай людей найбільше турбує можливість зустрічі зі зміями. 🐍
Тож ми нагадуємо про необхідність дотримання правил особистої безпеки при перебуванні на природі та про дії, які треба виконувати, якщо раптом вас вкусила гадюка. ❗️
Що варто знати, щоб гадюка не вкусила? ☝🏻
🔴 Якщо ви зустріли гадюку — ні в якому разі не чіпайте її та відійдіть далі, даючи їй можливість втекти. Більшість укусів стається не через "агресію" змії, а при свідомій спробі людини вбити чи спіймати змію!
🔴 Гадюка шипить не тому, що вона «зла», а тому що налякана. Шипіння змій — це аналог нашого крику від страху. Людина як і будь-яка велика тварина для гадюки – потенційна небезпека, і якщо вона надто близько, змія вже не зможе втекти та буде вимушена захищатися.
🔴 Часто змії розраховують на свою непомітність та сидять нерухомо, доки небезпека не мине. У такому разі до гадюки можна випадково наблизитись на «критичну» відстань, коли вона почне захищатись. Тому у місцях де можуть жити гадюки (ліси, узлісся, місця з високою травою) потрібно пересуватися лише у закритому взутті та довгих штанах. Також слід уважно оглядати місце, де ви збираєтесь присісти чи взяти щось з землі/трави.
Що робити, якщо гадюка таки вкусила? ☝🏻
✅ В першу чергу слід не панікувати. Паніка — найбільший ворог у будь-якій надзвичайній ситуації. Пам’ятайте — не зважаючи на усі жахливі розповіді про змій у ЗМІ, укус гадюк, що мешкають в Україні, НЕ смертельний.
✅ В разі укусу слід очікувати погіршення самопочуття у найближчі пів години. Слабкість, запаморочення, нудота, блювота — ці стандартні при більшості типів отруєння симптоми можуть проявлятися й при укусі гадюки. Крім того, у місці укусу формується набряк.
✅ Якщо вкушений — доросла кремезна здорова людина, чи гадюка, що вкусила, мала за розміром, то прояви отруєння будуть слабкими чи відсутніми взагалі. У будь-якому разі, перше що треба зробити після укусу — це негайно відправитися до найближчої лікарні або медичного пункту чи викликати швидку.
✅ Також слід прийняти протиалергійний препарат та часто, але малими порціями, пити воду.
✅ Не треба терти чи будь-як турбувати місце укусу. Це може призвести до пошкодження тканин та скорішого розповсюдження отрути по організму, а спроба відсмоктати отруту — до набряку слизової ротової порожнини та горла.
✅ Ні в якому разі НЕ МОЖНА ПЕРЕДАВЛЮВАТИ вкушену кінцівку. Навпаки, треба негайно зняти усе, що може перетискати судини, особливо кільця (коли розвинеться набряк, зняти їх буде майже неможливо).
✅ Медичні працівники у першу чергу повинні поставити вкушеному крапельницю з детоксикуючим розчином (фізрозчин, розчин Рінгера тощо). Зазвичай це цілком достатня терапія, яка навіть при тяжкому отруєнні призводить до полегшення за кілька годин. Інше лікування проводять при наявності додаткових симптомів та ускладнень. Набряк може залишатися декілька днів.
❗️ Ускладнити перебіг отруєння можуть захворювання серця, нирок, печінки, висока чутливість до алергенів, алкогольна чи наркотична інтоксикація.
❗️ Щодо використання сироватки (антитоксину) — при укусі місцевих гадюк це виправдано у особливо тяжких випадках. Слід пам’ятати, що вона є сильним алергеном, та може викликати реакцію, небезпечнішу за сам укус (анафілактичний шок).
У Краснокутській громаді, як і в усій Харківській області, мешкають два види отруйних змій — гадюка звичайна (підвид гадюка Нікольського) та гадюка степова. Вони не становлять загрози для життя. Гадюка степова занесена до Червоної книги України. Обидва види наших гадюк підлягають охороні відповідно до міжнародних конвенцій🔰
🐍 Пам'ятайте, при зустрічі змії найкраще рішення — дати їй втекти або ж обійти на безпечній відстані. Намагатися схопити змію або, наприклад, дратувати її гілкою дерева — це свідомо наражати себе на небезпеку. Будьте обачними та відповідальними перед довкіллям!
📷 Фото: Скрильник Ю., Брусенцова Н., Бондаренко З.