9-12 червня 2017 року у Національному природному парку «Слобожанський» відбувся V науково-практичний семінар «ГІС та заповідні території», який був організований та проведений спільно з Національний екологічний центр України. Мета семінару – обмін досвідом використання ГІС‑технологій у різних сферах функціонування об’єктів природно-заповідного фонду, насамперед в науково-дослідній та рекреаційній діяльності, та підвищення професійного рівня відповідних фахівців.
Цікавими були доповіді про дослідження природних комплексів, аналіз та планування рекреаційної діяльності з використанням геоінформаційних систем, даних дистанційного зондування землі, беспілотних літальних апаратів у НПП «Слобожанський», НПП «Дворічанський», НПП «Гомільшанські ліси», НПП «Пирятинський», НПП «Прип`ять-Стохід», НПП «Святі гори», Дунайському біосферному заповіднику НАНУ, досвід створення веб-бази даних у Луганському природному заповіднику НАНУ. Також розглянули питання геоінформаційного природоохоронного картування в Україні, проведення моніторингових досліджень за окремими програмами з використання ГІС та ДЗЗ та створення тематичних веб-карт, розвитку та використання відкритого програмного забезпечення та даних, ресурсу GitHub.
Основною частиною програми були майстер-класи, де учасники семінару навчились основам роботи з QGIS та GitHub, створенню та редагуванню даних OpenstreetMap засобами JOSM, роботі з веб-ГІС сервісом nextgis.com, NextGIS Mobile, обговорили геокодування (як та навіщо його робити). Окрему увагу приділили роботі з космічними знімками — можливості калькулятора растрів у QGIS для розрахунку спектральних індексів та классификацию даних Sentinel у Semi-Automatic Classification Plugin for QGIS. Під час екскурсії провели майстер-клас з аерофотозйомки за допомогою DJI Phantom 3. Сподіваємось, що набуті навички допоможуть колегам у їх роботі!
На круглому столі «Природоохоронні ГІС в Україні» активно обговорили необхідність створення веб-атласів заповідних територій, створення платформи для цільового пошуку ГІС ідей та ГІС-фахівців, залучення студентів до вирішення ГІС-задач об`єктів ПЗФ. Під час екскурсії екологічною стежкою «Мурафська дача» оглянули територію Слобожанського парку, його природні цінності. Родзинкою заходу став вечір біля багаття, де всі учасники мали змогу відволіктись від напруженої роботи та поспілкуватись.
На гіс-семінар до НПП «Слобожанський» завітали 30 фахівців з 19 організацій 9 областей України. Дякуємо за активну участь, плідну роботу під час занять та нагадуємо про домашнє завдання!