Публічна інформація – 2021

Водні ресурси

На живописних схилах гірських масивів Карпатського національного природного парку беруть початок багато річок і потоків, які несуть свої води до Прута та Чорного Черемоша. На території парку знаходяться гідрологічні пам’ятки природи та особливо цінні природні комплекси.

Ріка Прут є головною водною артерією парку, що витікає з підніжжя найвищої гори Українських Карпат – Говерли на висоті 1750 м н.р.м. і тече на північний схід. На своєму шляху вона вбирає в себе чисельні потоки з екзотичними назвами: Цибульник, Несамовитий, Прутець Чемигівський та Яблуницький, Женець, Піги, Жонка, Кам’янка та інші. Ці притоки відіграють виняткову роль у збереженні популяції форелі струмкової.

Прут є лівою притокою Дунаю. Довжина 967 км (на території України — 272 км), площа басейну — 27,5 тисяч км². Середні витрати біля міста Леова — 69,2 м³/с. Похил річки змінюється від 100 м/км (біля витоку) до 0,05 м/км (біля гирла). У верхів'ях (до Делятина) має гірський характер, зі стрімким правим берегом, місцями поперечний профіль русла має вигляд урвища. Біля міста Яремче є водоспад. Весняні повені, літні дощові паводки, повищений зимовий стік (внаслідок відлиг і дощів). Льодостав з січня—лютого до початку березня.

Каскад водоспадів на Пруті під Говерлою належить до геоморфологічних цінних об’єктів. Загальна протяжність першого каскаду складає біля 80 м. В народі його називають Гук. Назва вказує на характер течії води і особливості поточищ.

В урочищі Женець є ще один водоспад Гук (його також називають Гук Женецький), який утворився в післявоєнні роки в результаті повені. Вода тут вільно падає зі скелі висотою 15 м. Цей мальовничий водоспад також належить до геоморфологічних цінних об’єктів.

Водоспад Пробій – один з найповноводніших водоспадів в районі міста Яремче. Це – улюблене місце для туристів та місцевих жителів. Утворився він в нижній частині Яремчанського каньйону річки Прут і є гідрологічною пам'яткою природи.

Водоспад Дівочі сльози – це ще один цікавий водний об’єкт на річці Жонка, що є лівою притокою Пруту в місті Яремче. Його висота – 1,8 м, ширина водного потоку у цьому місці – приблизно 2 м. Одразу під водоспадом утворюється зручне неглибоке плесо. Влітку важко втриматися від бажання скупатися в прохолодній гірській воді. Біля водоспаду є відпочинковий майданчик, де можна зупинитися і відновити сили.

Гук Женецький
Дівочі сльози
Пробій

Ріка Чорний Черемош — річка в Українських Карпатах (на Гуцульщині), лівий витік Черемошу (разом з Білим Черемошем дають початок Черемошу). Басейн Дунаю. Довжина 87 км. Площа водозбірного басейну 856 км². Похил 14,0 м/км. Долина річки V-подібна, подекуди ущелиноподібна, завширшки 100—200, до 950 м (у межах Верховинсько-Путильського низькогір'я). Вузька мальовнича долина зі стрімкими схилами, вкритими густими лісами. На окремих ділянках у нижній течії трапляються тераси, є навіть невелика заплава завширшки 50—60 м; біля смт Верховини до 300—500 м. На річці чимало перекатів і порогів різної складності. Береги на значному протязі укріплені. Використовується для водопостачання, водного (сплавного) туризму, рекреації. Чорний Черемош бере початок на північно-східних схилах Чивчинських гір, які є частиною Мармароського масиву Українських Карпат. Тече по території Верховинського району Івано-Франківської області.

До особливо цінних гідрологічних об’єктів належать високогірні карові озера льодовикового походження:

Марічейка - високогірне озеро в Карпатах (1510 м.н.р.м.), на хребті Чорногора, розташоване у південній частині Карпатського національного парку, на північно-східному схилі гори Шурин. Марічейка — озеро льодовикового походження, довжиною - 88 м та шириною - 45 м. Береги низькі, вкриті частково субальпійськими луками, частково заростями осоки, оточені лісом з ялини та гірської сосни. Живиться підземними та частково атмосферними водами. Вода прісна, чиста. Дно рівне, мулисте. Максимальна глибина — 0,8 м. З озера витікає струмок, який впадає в річку Погорілець (притока Чорного Черемоша). На північний захід від озера розташована одна з найвищих вершин Українських Карпат — Піп Іван (2022 м).

Несамовите - одне з найвище розташованих озер Українських Карпат (1750 м.н.р.м.). Лежить у межах Карпатського національного парку, у льодовиковому карі (впадині) на східних схилах гори Туркул (хребет Чорногора). Озеро має льодовикове походження. Довжина озера - 88 м, ширина - 45 м. Глибина по всій площі коливається в межах 1—1,5 м. Живиться переважно атмосферними опадами. Взимку замерзає. Дно біля південних берегів вкрите каменюками, у північній частині поширені піщано-мулисті відклади. Південний і західний берег кам'янистий: на нього осипаються продукти розпаду скельного схилу. Морена (шар породи, яку зібрав на своєму шляху льодовик) вздовж протилежного берега вкрита субальпійськими луками, тут ростуть гірська сосна, жереп і ялівець. Несамовите в останні роки інтенсивно заростає осокою. Поверхневого стоку озеро не має, але нижче моренного валу витікає декілька струмків — приток Прута.

Природні джерела є особливою цінністю Карпатського національного природного парку. Численні подорожуючі зупиняються біля них, щоб вгамувати спрагу, а часто – навіть для того, щоб почерпнути цілющу силу води, що увібрала в себе всю міць і велич цього краю. Більшість вод відноситься до групи столових і рекомендується для повсякденного вжитку. Води сприятливо діють на органи травлення, а деякі містять срібло, що відоме своїми бактерицидними властивостями.