До парку звернулись за допомогою з приводу лебедів, які не відлетіли. Тому публікуємо коментар від фахівця-орнітолога парку, кандидата біологічних наук Атемасова А.А.
З настанням зими з'явилися повідомлення небайдужих людей, стурбованих долею лебедів, які не відлетіли до місць зимівлі та залишилися зимувати на місцевих водоймах. Чому лебеді не полетіли разом із родичами? "Зниження міграційного інстинкту", так по-науковому називається небажання птахів із настанням холодів відлітати у теплі краї. Може бути кілька причин такої поведінки. По-перше, зими з кожним роком стають все теплішими. Водойми не замерзають і лебеді мають доступ до своєї основної їжі – водоростей. По-друге, лебеді приваблюють величезну кількість людей, які з найкращих спонукань підгодовують їх.
Якщо ви бачите лебедя на водоймі, де маленька ополонка, або на повністю замерзлому водоймищі, це не означає, що птах гине. Якщо у лебедя немає видимих травм (вивихнуте крило, видерте пір'я, кров) – птахи в порядку і зможуть пережити мороз. Не підходьте близько, не намагайтеся зловити лебедя самостійно: це сильний птах, лебідь може серйозно травмувати людину. Ваші спроби «допомогти» зіграють проти лебедя: птахи витрачатимуть енергію, яка така важлива в холоди, на те, щоб рятуватися від людини. Якщо птах не відлетів – значить здатний перезимувати.
Лебеді добре переносять холод і можуть довго сидіти нерухомо. Птаху не потрібно переминатися з лапи на лапу, крокувати і грітися. Якщо птах сидить на льоду або на березі, підібгавши під себе лапи - він просто економить енергію. Збоку може здатися, що птах вмерз у лід. Але відомо лише кілька таких випадків, і скрізь йшлося про хворих чи поранених птахів. Жирові запаси – це природний утеплювач, який допоможе птиці перенести низькі температури та плавати у холодній воді. З таким жировим прошарком лебедю не потрібен «дім».
Здоровий птах знайде собі їжу. Якщо їжі немає – птах змінить водойму. Декілька діб лебідь може не їсти, йому вистачить запасів енергії. Підгодовуючи лебедів людина надає їм ведмежу послугу. Хлібне підживлення від людини призводить до того, що водоплавні просто набивають свій шлунок здобою і відчувають хибне відчуття ситості. Але при цьому птахи не одержують достатньої кількості енергії. На перший погляд нешкідливий хліб порушує мікрофлору шлунково-кишкового тракту, роботу нирок та обмін речовин. Тверда їжа пошкоджуватиме стінки травної системи і погано позначиться на стані птиці. У сильні холоди лебедів можна підгодовувати сирими або злегка відвареними нарізаними овочами: капустою, морквою, картоплею, а також запареним рисом або пшоном. Однак у сильний мороз вся ця їжа примерзає до льоду. В цьому випадку як корм підходить зернова суміш з пшениці, вівса і ячменю або спеціальний комбікорм для птахів, що не містить солі. Важливо пам'ятати, що травна система лебедя влаштована так, що він повинен обов'язково запивати їжу. Тому корм слід кидати у воду чи берег біля самої кромки води. У крайньому випадку – на лід.
Стосовно лебедів щороку громадяни звертаються до різних установ і фахівці роз'яснюють ситуацію про особливості зимівлі птахів, тому додаємо ще посилання на інші статті фахівців:
https://rudana.com.ua/.../lebedynyy-poryatunok-chomu...
https://vechirniy.kyiv.ua/news/92101/
https://ye.ua/.../52527_Goduvati_chi_ne_goduvati__yak_ne...
Фото: Атемасова Т.А.