НАЦІОНАЛЬНИЙ ПРИРОДНИЙ ПАРК “СЛОБОЖАНСЬКИЙ”: НАМ 10 РОКІВ.

11 грудня 2019 року національному природному парку «Слобожанський» (НПП) виповнюється 10 років. Саме 11.12.2009 року Президент України підписав Указ №1047/2009 і тим самим збільшив площі природоохоронних територій Харківщини на 8 %.
Створення найбільшої природоохоронної установи на Краснокутщині дає можливість зберегти унікальні реліктові болота та природні озера, як природну частинку Поліської природи на Харківщині для наступних поколінь, знайти унікальні природні цікавинки, що надалі стануть візитівкою Краснокутщини, розвинути туристичну інфраструктуру району та підняти рівень екологічної свідомості населення.
Протягом часу функціонування парку на його території вже виявлено понад 1660 видів флори (21 вид занесений до Червоної книги України) та понад 1000 видів фауни ( 53 видів занесений до Червоної книги України). Науковці парку продовжують свої дослідження в пошуках нових та унікальних видів, розробляють заходи зі збереження та відтворенню природних комплексів. А результати досліджень публікуються в багатьох українських та закордонних періодичних наукових виданнях. Застосування сучасних технологій та можливостей геоінформаційних систем дозволяє створювати картографічні матеріали, проводити аналітичну роботу по багатьох напрямках досліджень території, біотопів, рослинного та тваринного світу парку та району в цілому. До проведення спостережень також залучаються компетентні фахівці з інших профільних установ, навчальних закладів та волонтери майже з усіх куточків нашої країни.
Також національний парк поступово набирає оберти в розвитку туризму, адже наш край славиться багатим історичним минулим, культурною та природною спадщиною. Краснокутський район поєднує у собі мальовничі природні ландшафти з пам’ятками історії, культури та архітектури. Тому, за підтримки місцевого населення, на сьогодні парк вже може запропонувати цілий комплекс туристичних послуг.
Для допитливих натуралістів пропонуємо здійснити прогулянки екологічними стежками парку самостійно, або ж відвідавши цікаву екскурсію в супроводі екскурсовода. У парку діє 2 туристичних маршрути та 2 еколого-освітні стежки, які створені для того, щоб Ви мали змогу ознайомитись з природними перлинами Краснокутщини. Кожна екскурсія унікальна, адаптована до кожної групи відвідувачів – від дітей до дорослих.
При проведенні екскурсій для дошкільнят використовуються елементи гри, квесту, лічилки та казки. Для школярів розробляються тематичні заняття, які доповнюють шкільний курс природничих наук, дозволяють поглиблено вивчати окремі теми та включити кожну дитину в освітній процес. Також фахівцями екологічної освіти практикуються виїзні заняття в навчальних закладах району.

По всій території Парку облаштовані рекреаційні пункти, які оснащені альтанками, місцями для розведення вогнища, мангалами. Якщо у вашій родині свято, або просто бажаєте відпочити серед природи – ласкаво просимо!
Для аудиторних та офіційних заходів наукового, еколого-освітнього спрямування у Парку облаштована презентаційна зала, яка оснащена наочними ілюстраціями та оргтехнікою для якісного та комфортного відпочинку.
Служба державної охорони НПП займає важливу ланку в функціонуванні природоохоронної установи: інспектори постійно патрулюють територію Парку, проводять рейдову роботу з виявлення порушників природоохоронного законодавства. Так, за останні роки знизилася кількість порушень, що посприяло збереженню цінних природних комплексів Слобожанщини.

Національний природний парк висловлює щиру вдячність волонтерам, колегам та небайдужим друзям за плідну співпрацю щодо розвитку природно-заповідної справи на Краснокутщині та запрошує до творчої співпраці організації, установи, та заклади навчального, екологічного, краєзнавчого, природоохоронного напрямків.
Заповідання природних територій є одним з найдієвіших інструментів для збереження української природи. Отже, охороняючи рідкісні види рослин і тварин – ми охороняємо природу, а зберігаючи природу, як основу нашого буття – ми бережемо нашу рідну Україну!