Нарада щодо розширення НПП “Слобожанський”

Наприкінці грудня 2017 року у Міністерстві екології та природних ресурсів України (м. Київ) відбулась нарада з приводу розширення НПП «Слобожанський» шляхом включення до його складу Парку-пам`ятки садово-паркового мистецтва «Наталіївський». Засідання відбулось у відповідь на звернення громадськості щодо передачі території Парку-пам`ятки до НПП.

Під час створення у 80‑х рр. ХІХ ст. родиною Харитоненко садиби «Наталівка» тут зростала діброва, яка була здебільшого вирубана і територія перетворена в ландшафтний парк. Наразі в Парку збереглись 30 старих дубів віком 200-300 років. Парк вирізняється багатством дендрофлори: нараховує близько 70 видів і форм дерев і чагарників, у тому числі екзотів. Тут виявлено більше 80 рідкісних видів рослин і тварин. «Наталівка» має значну рекреаційну, історико-культурну та архітектурну цінність. Тут знаходяться 7 пам’яток архітектури: Спаська церква, водонапірна башта, стайні, манеж, флігель, брама головного в`їзду, західна брама. У 1990 р. з метою збереження архітектурних форм, колекції екзотичних дерев та ладншафтного парку загалом, територія садиби оголошена Парком-пам`яткою садово-паркового мистецтва «Наталіївський» загальнодержавного значення. Але існуючий землекористувач, Обласний протитуберкульозний санаторій «Володимирівський», на сьогоднішній день не здатен забезпечити збереження природних та архітектурних цінностей Парку-пам’ятки, виконувати рекреаційні та еколого-освітні завдання. Наразі Парк-пам`ятка садово-паркового мистецтва «Наталіївський» втрачає свій естетичний вигляд: більшість будівель знаходиться у аварійному стані та потребує ремонту, деревно-чагарникові угруповання знаходяться в занедбаному стані, значна кількість екземплярів екзотичних рослин досягли межі свого віку та потребують оновлення.


Включення «Наталівки» до складу НПП «Слобожанський» створить єдину цілісну систему, яка дозволить не тільки проектувати цікаві екологічні маршрути, розвивати туристичну діяльність, підвищувати рівень екологічної свідомості населення, але й зберігати історико-культурні комплекси, проводити реконструкцію насаджень – відтворювати і підтримувати красу штучних угруповань і біологічне різноманіття оточуючих їх природних і напівприродних комплексів. Національний парк має право залучати кошти (у тому числі і міжнародні) на підтримання та відтворення історичних та архітектурних пам`яток, оформлювати туристичні маршрути, залучати до співпраці установи архітектурного та історико-культурного напрямку.