Щороку орнітологічна спільнота України обирає птаха – символ року. Протягом року до обраного виду прикута особлива увага – дослідникам важливо з’ясувати його чисельність, поширення, потреби й проблеми, а також якомога ширше розповісти про його життя в природі. На роль птаха року обирається вид якого не складно побачити в дикій природі, або навіть в населених пунктах, що дає змогу орнітологам-аматорам без особливих старань здійснити дослідження за його представниками.
На відміну від усіх воронових, грак гніздиться колоніями, які можуть налічувати до 3000 гнізд. Оновлювати їх граки активно починають наприкінці березня – на початку квітня. Надзвичайно сильно прив’язуються до місць гніздівлі, і якщо гнізда розоряють, граки з невтомною завзятістю відбудовують їх знову. В цей час колонія граків наповнена несамовитим галасом, оскільки постійно відбуваються бійки за краще місце на дереві або за будівельний матеріал.
Місцями гніздування зазвичай є міські алеї, старі парки, кладовища, придорожні смуги. Лісових масивів граки уникають, оскільки місцем годівлі є відкриті луки та поля, де вони іноді завдають шкоди сільському господарству, але віддячують йому сторицею, знищуючи велику кількість хрущів, цвіркунів, дротяників, довгоносиків.
У кладці 4-5 зеленувато-бурих, в цяточку яєць. Насиджує самка, а самець приносить їжу. З появою пташенят вся територія «граківника» забруднюється послідом, шкаралупою, гілками – тому часто виникають ситуації, коли мешканці населених пунктів “воюють” з колоніями граків.
Попри поширені негативні стереотипи, грак відіграє важливу роль в екосистемах, слугуючи природним регулятором надлишкової чисельності гризунів та комах. Гнізда граків для виведення власних пташенят використовують малі хижі птахи. Грак перебуває під захистом Бернської конвенції, що передбачає сувору заборону руйнування його гнізд, знищення кладок та пташенят.
За матеріалами:
http://pernatidruzi.org.ua/hrak_ptakh_2019_roku_v_ukraini.h…