Біля меж парку знайдено степову гадюку (Vipera renardi)!

степова гадюка (Vipera renardi), фото – Скрильник Ю.Є.

Несподіваною новиною порадувала нас ця весна! Безпосередньо біля меж НПП «Слобожанський» співробітником наукового відділу, Скрильником Ю.Є., було знайдено один з найрідкісніших видів плазунів у Харківській області – степову гадюку (Vipera renardi)! Це невелика, зазвичай до 55 см довжиною, змія , сірого або світло-бурого кольору з зигзагоподібним візерунком уздовж спини. Степова гадюка занесена до Червоної книги України (вразливий), Бернської конвенції (додаток ІІ) та Європейського червоного списку (VU).

степова гадюка (Vipera renardi), фото – Скрильник Ю.Є.

За останнє сторіччя ареал розповсюдження цього виду значно скоротився, більшість раніше відомих на території Харківської області популяцій зникли. У тому числі зниклою степова гадюка вважалась і у північно-західній частині області, де остання задокументована знахідка була аж у 1905 році! Вид зникає переважно через суцільне розорювання степів, використання отрутохімікатів, випалювання сухої рослинності та безпосереднє знищення людиною. Тому нова зустріч у Краснокутському районі дуже важлива, та робить уявлення про сучасний стан та перспективи збереження цього виду в області більш позитивними.

степова гадюка (Vipera renardi), фото – Скрильник Ю.Є.

 

На території та поблизу НПП «Слобожанський» мешкає і другий вид гадюк – гадюка Нікольського (Vipera nikolskii), що також занесена до Червоної книги України . Вона добре відрізняється від степової, бо має суцільне чорне забарвлення у дорослому віці. Обидва ці види змій отруйні, але життю людини їх укус не загрожує. Однак він може призвести до тяжкого отруєння та алергічної реакції.

гадюка Нікольського (Vipera nikolskii), фото - Брусенцова Н.О.

гадюка Нікольського (Vipera nikolskii), фото – Брусенцова Н.О.

Тому при укусі треба прийняти протиалергійний препарат, пити побільше води, менше рухатись, ні в якому разі НЕ накладати жгути або давлячі пов`язки. І головне – якнайшвидше дістатися до лікарні. Слід пам’ятати, що гадюка може вкусити лише у відчаї, захищаючи своє життя, якщо наблизитись до неї надто близько не даючи змоги втекти та сховатися, намагатись зловити чи зашкодити їй. Тому, при зустрічі з гадюкою, відійдіть від неї подалі і дозвольте відповзти або просто обійдіть за декілька метрів осторонь. Ні в кому разі не слід чіпати гадюк, вони бояться вас більше ніж ви їх!